język polski english

Aktualności

Ogrzewanie kotłami na pelet

2014-09-04

Alternatywą – zamiast gazu, węgla, oleju czy koksu jest ogrzewanie pomieszczeń peletem. Jest to na pewno o wiele tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie aniżeli wcześniej wymienione rozwiązanie.

Ogrzewanie paliwem pelet, coraz bardziej wybierane jest przez instytucje i odbiorców indywidualnych jako najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Wyliczono, że dzięki ogrzewaniu peletem można zaoszczędzić ponad 50 % kosztów każdego miesiąca. Także poniesione koszty na zainwestowanie w całą instalację pozwala na zwrot poniesionych inwestycji w określonym czasie.

Kotły CO na pelet  pracują jak na gaz, czy olej opałowy, inne są tylko  paleniska i sposób dostarczania do nich paliwa.

Kocioł CO do spalania peletu jest bardzo wygodny dzięki automatyce co pozwala na automatyczny proces spalania paliwa, bez ingerencji użytkownika.

Kotły te same rozpalają pelet i dozują paliwo ze zbiornika znajdującego się obok kotła, który jest integralną częścią urządzenia.

Dzięki wyposażeniu w czujniki pogodowe, sterowanie pokojowe, oraz sterowanie obiegami grzewczymi (grzejniki, podłogówka) i temperaturą ciepłej wody użytkowej istnieje wiele możliwości regulacji dostosowania ciepła i temperatury wody do własnych potrzeb.

Nowoczesne kotły mogą być regulowane od 20%-100% mocy cieplnej, tak jak regulowane są kotły olejowe i gazowe.

Najnowsze kotły na pelet mają również zamontowane sondy lambda, które dodatkowo redukują zużycie paliwa.

Większość kotłów na pelet to kotły wielopaliwowe z możliwością ogrzewania z innych źródeł ciepła.

Decydując się na zmianę kotła na spalanie pelet, jeśli do tej pory ogrzewaliśmy kotłami na gaz, olej lub węgiel, nie musimy wymieniać wewnętrznej instalacji grzewczej w obiekcie, wystarczy wymiana samego kotła.

 


Jednym z producentów pelet jest  firma BARLINEK SA,  która ostatnio rozpoczęła produkcję nowego produktu pod nazwą F1 POWER – z drewna wyłącznie liściastego, charakteryzujący się „mistrzowską formułą”.

F1 POWER ma wysoką, aż bo 5,3 kWh/kg wartości energetycznej i pozbawiony jest żywicy, która niejednokrotnie staje się przyczyną powstawania problemów z urządzeniem grzewczym.

 

« wstecz

Realizacje

realizacjerealizacjerealizacjerealizacje więcej »