język polski english

Aktualności

Kiedy zmieniamy kocioł co, mamy dylemat - czy wybrać z zasobnikiem czy bez

2015-12-28

 

Kotły z zasobnikiem mają większe gabaryty, a wielkość zasobnika wybierana jest w zależności od potrzeb i możliwości finansowych.

Najmniejsze zasobniki, o pojemności do kilkudziesięciu litrów, mogą być wbudowane w kocioł wiszący. Jednak zasobniki o pojemności około 100 l również bywają wbudowane w kocioł ale wówczas są to kotły stojące lub  jest osobny kocioł wiszący, a współpracujący z nim oddzielny zasobnik jest ustawiany na podłodze.

 Do domów jednorodzinnych przewiduje się zazwyczaj zasobniki od 80 do 300 l. Produkowane kotły z zasobnikami są w zestawach z kotłami dobranymi tak, by moc kotła była dopasowana do parametrów zasobnika. Dzięki temu strumień ciepłej wody dostarczanej z zasobnika jest bardziej stabilny niż z podgrzewacza przepływowego, a do tego może być większy niż wytwarzany przez kocioł bez zasobnika o tej samej mocy. Temperatura wody z zasobnika nie zmienia się, kiedy ktoś w domu odkręci drugi kran z ciepłą wodą. Korzystać z niej można przy bardzo małym wypływie, który do uruchomienia podgrzewacza przepływowego byłby niewystarczający.

Kocioł dwufunkcyjny z przepływowym podgrzewaczem wody musi spełniać warunki stawiane przez producentów, czyli przede wszystkim nie może być zbyt dużych wahań ciśnieniu wody, na przykład przy korzystaniu z urządzenia hydroforowego i musi mieć odpowiednio wysokie ciśnienie przy wymaganym minimalnym przepływie.

A jeśli zastanawiamy się czy wybrać kocioł konwencjonalny, czy kondensacyjny, to oczywiście ten drugi. Jeśli tylko finanse na to pozwalają należy wybrać kocioł kondensacyjny, który jest bardziej oszczędny i ekonomiczniejszy. Natomiast konieczne jest zamontowanie dodatkowego wkładu kominowego, specjalnego do kondensatów.

« wstecz

Realizacje

realizacjerealizacjerealizacjerealizacje więcej »