język polski english

Aktualności

Dotacje na technikę solarną

2011-09-29

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie dopłacał 45% do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych.

Program i dopłata wynika z umowy, jaką NFOŚiGW podpisał z sześcioma bankami o kredytowanie wymienionych inwestycji. Są to: Bankiem Ochrony Środowiska SA, Bankiem Polskiej Spółdzielczości SA, Gospodarczym Bankiem Wielkopolski SA, Krakowskim Bankiem Spółdzielczym, Mazowieckim Bankiem Regionalnym SA, Warszawskim Bankiem Spółdzielczym.

Pół miliona na panel

Polski rynek solarny powoli, ale wciąż idzie do przodu bez względu na globalny kryzys. W ub.r. – jak wynika z oceny Instytutu Energetyki Odnawialnej - Polacy kupili ponad 144 tys. mkw. solarów, co stanowi 11 proc. wzrost sprzedaży. Najwięcej kolektorów kupują mieszkańcy Małopolski, Śląska i Podkarpacia. Polacy wydają na instalację paneli słonecznych ponad 500 mln zł rocznie.

Zapowiedzi rządu i władz NFOŚiGW o wzmacnianiu pozycji i udziału energii odnawialnej w Polsce może tylko rozwinąć ten rynek. Co jest szczególnie ważne dla wypełnienia zobowiązań Polski wobec udziału energii odnawialnej w całości rynku energetycznego w kraju oraz redukowaniu emisji CO2. Program dopłat do kredytów jest konkretnym działaniem w tej sprawie. Pierwsze wnioski o kredytowanie solarnych inwestycji będzie można składać już na jesieni. Kwota planowanych dotacji w latach 2010-12 wynosi 200 mln zł, a w latach 2013-14 - 100 mln zł.

Dopłata bezgotówkowa

Z dopłat do kredytu mogą skorzystać właściciele domów posiadający prawo do nieruchomości, na której zamierzają zamontować zakupione kolektory oraz wspólnoty mieszkaniowe. Będą one mogły korzystać z dofinansowania zakupu kolektorów słonecznych, łącznie z kosztami przygotowania projektu i montażem instalacji. Warunkiem skorzystania z programu będzie podpisanie umowy z bankiem i zaciągnięcie kredytu. Dotacja wynosi 45 proc. kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Jednostkowy koszt przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2500 zł/m kw. powierzchni całkowitej kolektora.

Środki z kredytów mają być wypłacane bezgotówkowo, bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektorów słonecznych, na podstawie faktur wystawionych na zakup i montaż tych urządzeń. Zakup kolektora słonecznego na potrzeby 2-4-osobowej rodziny to koszt od 6 do 10 tys. zł.

Chętni na połowę

Z badań przeprowadzonych na zlecenie NFOŚiGW wynika, że zainstalowanie kolektorów słonecznych do podgrzania wody użytkowej rozważa co trzeci właściciel domu. To oznacza, że ci, którzy nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej, mogliby w najbliższych kilku latach kupić instalacje solarne o wartości 3,7 mld zł. Większość chciałaby jednak uzyskać na to dofinansowanie przynajmniej połowy kosztów, a 16 proc. jest chętnych skorzystać z preferencyjnych kredytów.

– Pozwoli to na dofinansowanie średnio 50 tys. mkw. kolektorów słonecznych rocznie. Z pewnością będzie odgrywało to znaczącą rolę w stymulacji sektora, który w ubiegłym roku zdołał zainstalować na krajowym rynku około 150 tys. mkw. kolektorów – ocenia Michał Kwasiborski z Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Komercyjnie niska prowizja

Banki, które nie znalazły się na liście NFOŚiGW nie zasypiają gruszek w popiele. W maju br. Bank BPH wprowadził do swojej oferty Kredyt Ekohipoteczny na zakup lub budowę domu energooszczędnego, czyli takiego o niskim poziomie zużycia energii.

Dla Banku BPH dom energooszczędny to taki, w którym wskaźnik energii potrzebnej do ogrzania budynku oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej nie przekroczy 100 kWh/m kw. na rok. Do wniosku kredytowego klienci muszą załączyć projekt techniczny domu energooszczędnego z bilansem cieplnym budynku (w przypadku domu energooszczędnego w budowie) albo certyfikat energetyczny (dom oddany już do użytku).

Kredyt Ekohipoteczny w Banku BPH jest dostępny w złotych oraz w walutach: CHF, EUR, USD. Okres kredytowania zależy od waluty kredytu i wynosi maksymalnie 40 lat dla kredytu w złotych oraz maksymalnie 30 lat dla kredytu w innych środkach. Bank kusi niższą prowizją za udzielenie kredytu. Standardowo może ona wynosić 3,5 lub 1,2 proc., w zależności od wybranej opcji kredytu. Jeśli wybierzemy kredyt ekohipoteczny, bank obniża prowizję o 0,6 pkt proc., a więc - w zależności od opcji kredytowej - prowizja wyniesie 2,9 lub 0,6 pkt proc.

Źródło; gazeta.pl. rp.pl; cire.pl, infor.pl

« wstecz

Realizacje

realizacjerealizacjerealizacjerealizacje więcej »